Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami

Data publikacji 07.02.2020

Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas naszych pieniędzy. W ostatnim czasie internetowi oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Klikając w podany w wiadomości link i robimy przelew — jak się wydaje na niewielką sumę. W rzeczywistości z naszego konta znikają znacznie większe kwoty. Policjanci z Częstochowy już odnotowali pierwsze takie zgłoszenia.

W ostatnim czasie nastąpił wzrost aktywności oszustów, którzy podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska np. 0,94 zł, 0,99 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

Poniżej prezentujemy przykładowy sms.

"Twoja paczka wymaga dopłaty 0,94 zl (94 gr). Opłać teraz, aby uniknąć zwrotu do nadawcy. https://epaczka48.net/?CV5N24"

Jak się chronić przed taką utrat a pieniędzy?

Przede wszystkim nie klikajmy w nieznane linki w wiadomościach czy mailach. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów — bardzo często pełne są literówek czy błędów, a także SMS-y z banku. Poświęcenie kilku sekund na sprawdzenie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może to uratować nas przed stratą pieniędzy.