Wiadomości

Policję tworzą nie tylko mundurowi. Święto Korpusu Służby Cywilnej w Częstochowie

Data publikacji 08.11.2019

W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość z okazji Święta Korpusu Służby Cywilnej. Podczas spotkania pracownicy cywilni Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie oraz podległych komisariatów zostali nagrodzeni wyróżnieniami przez Kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Szef częstochowskiej policji podkreślił znaczenie służby cywilnej i administracji państwowej oraz podziękował pracownikom cywilnym za sumienną pracę i zaangażowanie.

Nieprzypadkowo święto korpusu służby cywilnej obchodzimy w dniu Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada to symboliczna data odzyskania niepodległości w 1918 roku, a dzień ten przypomina nam również, jaką rolę w odbudowie bytu państwowego odegrało stworzenie profesjonalnej służby cywilnej i jaką funkcję w państwie polskim pełni ona dziś. Polska zaczęła odbudowę niepodległej struktury państwowości od administracji, a rozpoczęcie działalności przez Służbę Cywilną było pierwszym sygnałem, że „Polska to jeden organizm", którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa.

W Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie obok służby pełnionej przez funkcjonariuszy - mundurowych, policyjne szeregi zasila także 127 pracowników cywilnych – członków korpusu służby cywilnej. Osoby te są zatrudnione na rożnych stanowiskach pracy, w wielu dziedzinach. To właśnie pracownicy cywilni, obok policjantek i policjantów, mają istotny wkład we właściwe funkcjonowanie policyjnej formacji. Dbanie o należyty obieg dokumentów, wyposażenie jednostek oraz policjantów w odpowiedni sprzęt, finanse i sprawy kadrowe, to zaledwie kilka najważniejszych zadań, jakie rzetelnie wykonują na co dzień. Obowiązki te wymagają od pracowników cywilnych zaangażowania, stałego podnoszenia kwalifikacji i poszerzania doświadczenia o nowe umiejętności, co sumiennie realizują. Dzięki ich codziennej, solidnej i ciężkiej pracy, Policja jest postrzegana jako instytucja profesjonalna, nowoczesna i otwarta na potrzeby drugiego człowieka.

Święto służby cywilnej było okazją do wręczenia przez Kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie wyróżnień, aby w ten sposób wyrazić uznanie dla szczególnych zasług oraz wzorowego wypełniania obowiązków służbowych przez pracowników cywilnych. Komendant Miejski Policji insp. Dariusz Atłasik skierował życzenia i podziękowania do wszystkich pracowników cywilnych - za ich poświęcenie i zaangażowanie w wypełnianie swoich obowiązków. Podkreślił również, że osiągane przez policjantów wyniki nie byłyby możliwe bez ciężkiej pracy i zaangażowania pracowników cywilnych.