Zakończenie drugiego szczytu pielgrzymkowego - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

Zakończenie drugiego szczytu pielgrzymkowego

Data publikacji 27.08.2019

Policjanci z komendy miejskiej w Częstochowie wspólnie z mundurowymi z samodzielnego pododdziału prewencji, zabezpieczali wejścia pielgrzymów na jasnogórskie błonia. Policjanci zadbali, aby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu, a później bez utrudnień wrócili do domu. Stróże prawa nie odnotowali żadnych incydentów mogących zakłócić przebieg głównych uroczystości.

W miniony weekend na terenie Częstochowy i powiatu częstochowskiego odbywał się wzmożony ruch pielgrzymkowy związany z uroczystościami Matki Bożej Częstochowskiej, przypadającymi 26 sierpnia.

Z danych przekazanych przez jasnogórskie biuro prasowe wynika, że od 16 do 25 sierpnia do Częstochowy dotarło ponad 100 pielgrzymek pieszych. Podążało w nich 36 500 osób. W tym czasie przybyło także: 25 pielgrzymek rowerowych (1 800 osób), dwie pielgrzymki biegowe (60 osób) oraz pielgrzymka na rolkach (101 osób).

Szczyt pielgrzymkowy to przede wszystkim okres wzmożonej pracy policjantów z wydziału ruchu drogowego, których zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego przejścia pielgrzymów przez ulice miasta i powiatu. W komendzie miejskiej w Częstochowie Wydział Sztab Policji koordynował działaniami wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie stróżów prawa. W terenie pracowali zarówno policjanci w umundurowaniu, jak i w ubraniach cywilnych, których zadaniem było niedopuszczenie do kradzieży oraz zakłócania przebiegu uroczystości.

Dzięki zaangażowaniu funkcjonariuszy kolejny szczyt pielgrzymkowy zakończył się bez utrudnień czy incydentów.

W tym czasie na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 3 wypadków drogowych w których 3 osoby zostały ranne oraz 75 kolizji drogowych. Policjanci ujawnili 10 kierujących, którzy prowadzili swoje pojazdy pod wpływem alkoholu, zatrzymali 15 uprawnień do kierowania pojazdami. Wobec sprawców naruszajacych przepisy ruchu drogowego zastosowali 202 środki karne przewidziane w kodeksie wykroczeń.