Apelujemy o rozwagę podczas zakupów - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

Apelujemy o rozwagę podczas zakupów

Data publikacji 28.12.2016

Podczas trwających sklepowych wyprzedaży łatwo paść ofiarą kieszonkowca. Zaaferowani wybieraniem produktów w atrakcyjnej cenie, zapominamy często o właściwym zabezpieczeniu portfela z pieniędzmi i dokumentami, telefonu komórkowego, torebki czy plecaka. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą nam nie dać się okraść.

Należy pamiętać, że złodzieje rzadko okradają kogoś zupełnie przypadkowo. Najczęściej są to zaplanowane działania grup, które specjalizują się w kradzieżach i tylko czekają na jakiś błąd spowodowany nieuwagą osób zajętych wybieraniem różnego rodzaju produktów.

Tłoczne miejsca takie jak sklepy, w których jest dużo roztargnionych ludzi, to ulubione miejsce kieszonkowców. Wykorzystują tłok, niechcący wpadają na swoją ofiarę i szybkim ruchem okradają. Trzeba być w takich miejscach szczególnie czujnym, nie trzymać cennych rzeczy w zewnętrznych kieszeniach spodni, a torebkę czy plecak trzymać najlepiej z przodu.

Najlepiej nie trzymać całej gotówki w jednym miejscu. Większość pieniędzy najlepiej mieć na karcie, a gotówkę wypłacać tylko na najbliższe dni i wypłacone pieniądze trzymać w kilku miejscach – część w portfelu, a część na dnie torby czy plecaka.

Kiedy płacisz w sklepie czy na bazarze nie wyciągaj z portfela grubych plików banknotów bo kieszonkowcy od razy to wypatrzą i zapamiętają gdzie je schowałeś. Częstym błędem jest też przeliczanie pieniędzy po wyjściu z kantora czy z banku.

Jeżdżąc rowerem pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć torbę czy plecak, które wozimy w przednim koszyku czy na bagażnik za sobą. Złodzieje potrafią przejeżdżając obok na motocyklu chwycić taki plecak i zniknąć z pola widzenia. W samochodzie natomiast nie zostawiajmy niczego cennego na fotelu. Dla złodzieja może to być powód do wybicia szyby.