Bezdomni potrzebują naszego wsparcia - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

Bezdomni potrzebują naszego wsparcia

Data publikacji 12.01.2021

Policjanci z prewencji codziennie sprawdzają opuszczone budynki, altany i inne miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne lub najbardziej potrzebujące. Informują oni mieszkańców o dostępnych formach pomocy i uwrażliwiają na krzywdę tych, którzy w okresie zimowym nie mają bezpiecznego schronienia. Wszystko po to, by zdążyć z pomocą osobom, które w tym okresie najbardziej narażone są na wychłodzenie.

Częstochowska Policja rozpoczęła działania pod kątem osób bezdomnych już jesienią. Teraz, gdy w nocy temperatura spada poniżej zera, mundurowi jeszcze częściej odwiedzają miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać. Prowadzone działania mają na celu niesienie pomocy najbardziej potrzebującym, którzy często bez środków do życia, bez dachu nad głową i w złym stanie zdrowia przebywają w opuszczonych budynkach, altanach,czy na klatkach schodowych.

Policjanci podczas codziennej służby informują mieszkańców miasta o dostępnych formach pomocy osobom bezdomnym, starszym czy bezradnym, które w takich miejscach szukają schronienia. Apelują o powiadamianie służb w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia wychłodzeniem, dzwoniąc pod numer alarmowy 997, 986 lub 112.

Wczoraj częstochowska Policja na czele z Naczelnikiem Prewencji - nadkomisarzem Arturem Włodarskim i dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - Małgorzatą Mruszczyk oraz pracownikami ZGM TBS w Częstochowie przeprowadziła kontrole w kilku miejscach, w których mogą przebywać bezdomni. Wszystko po to, by zdążyć na czas z pomocą.

Zeszłej zimy w Polsce z powodu wychłodzenia zmarło 30 osób. Obecnie, w budynkach niemieszkalnych znajdujących się na terenie Częstochowy przebywa 65 osób. Te osoby potrzebują naszego wsparcia. Nie bądźmy obojętni, gdy chodzi o ludzkie życie. Informacje o miejscach, w których przebywają osoby bezdomne można przekazywać za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń lub bezprośrednio swojemu Dzielnicowemu.

 

 

  • ramie umundurowanego policjanta, w tle pustostan pełen śmieci
  • policjant podczas sprawdzenia pustostanu, gdzie znajduje się stara kanapa i śmieci
  • umundurowany policjant z pracownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej podczas kontroli w środku opuszczonego zaniedbanego budynku
  • policjant wchodzi do budynku, w tle widać na drzwiach wejściowych plakat o bezdomności
  • policjantka kontroluje pustostan trzymając latarkę w ręce
  • policjant idzie korytarzem w bloku mieszkalnym
  • policjantka świeci latarką na drzwi opuszczonego lokalu
  • policjant rozmawia z mieszkańcami w lokalu mieszkalnym
  • garnki ułożone na podłodze w mieszkaniu