Wiadomości

W Częstochowie policjanci sprawdzają respektowanie przepisów

Data publikacji 12.10.2020

Od soboty cały kraj znalazł się w „żółtej strefie”. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, na wolnym powietrzu. Policjanci sprawdzają jak nakazy i obostrzenia są respektowane przez mieszkańców regionu.

Od 10 października na terenie Polski obowiązują nowe przepisy związane z pandemią COVID-19. W całym kraju wprowadzono między innymi nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W związku z rosnącą falą zakażeń policjanci sprawdzają jak mieszkańcy stosują sie do zaleceń. W każdym przypadku należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony funkcjonariuszy na każde naruszanie obowiązujących przepisów.  

W sobotę policjanci z częstochowskiej komendy miejskiej wspierani przez funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Częstochowie dbali o bezpieczeństwo mieszkańców miasta podczas trwania zgromadzenia publicznego przeciwko noszeniu maseczek. Po kilku minutach od rozpoczęcia, zgromadzenie zostało rozwiązane przez przedstawiciela Urzędu Miasta Częstochowy. W trakcie zabezpieczenia policjanci wylegitymowali łącznie 19 osób, które nie stosowały się do obowiązku zasłaniania nosa oraz ust. Wobec 6 uczestników policjanci zastosowali pouczenie natomiast wobec 13 osób skierowany zostanie wniosek o ukaranie do sądu.

W miniony weekend policjanci patrolowali nie tylko ulice ale również centra handlowe, środki komunikacji miejskiej, giełdy i miejsca, gdzie może gromadzić się więcej osób. Mundurowi z ruchu drogowego prowadząc kontrole drogowe sprawdzali, czy osoby jadące jednym pojazdem powinny mieć maseczki, czy też są zwolnione z tego obowiązku, bo wspólnie zamieszkają. Wobec osób nie stosujących się do obostrzeń pouczyli prawie 200 mieszkańców, nałożyli ponad 140 mandatów karnych, natomiast w 40 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

Pamiętajmy, że wprowadzone ograniczenia mają działać nie przeciwko, ale dla dobra mieszkańców. Podchodząc lekceważąco do wprowadzonych obostrzeń narażasz siebie i innych na utratę zdrowia, a nawet życia.