Wiadomości

"Drogowskaz dla młodych" na płycie lotniska w Rudnikach

Data publikacji 14.09.2020

W ubiegłą sobotę odbył się II etap akcji organizowanej przez częstochowski ruch drogowy, Automobilklub Jurajski i Zarząd Terenowy NSZZP w Częstochowie „Drogowskaz dla Młodych”. W akcji uczestniczyło 8 uczniów z częstochowskich szkół średnich, którzy w I etapie uzyskali największą liczbę punktów. Młodzi kierowcy mogli sprawdzić swoje praktyczne umiejętności kierowania pojazdem na płycie lotniska w Rudnikach. Wszystko po to, by na drogach było bezpieczniej.

Od początku 2020 roku na częstochowskich drogach doszło do ponad 400 zdarzeń drogowych z udziałem kierowcy w wieku 18-24 lata. Jak wynika z policyjnych statystyk, młodzi kierowcy spowodowali 345 kolizji i 36 wypadków, w których zginęły 4 osoby. W dalszym ciągu najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych była nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków panujących na drodze.

W sobotę, 12 września 2020 roku na płycie lotniska w Rudnikach odbył się II etap akcji "Drogowskaz dla młodych", w którym uczestniczyła młodzież ze szkół średnich. Młodzi kierowcy musieli pokonać tor przeszkód własnym samochodem oraz wykonać zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Brali też udział w pozorowanym zdarzeniu drogowym i pożarze samochodu. Każdy z 8 uczestników miał również okazję przekonać się jaka siła oddziałuje na ciało podczas zderzenia dzięki symulatorowi zderzeń Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie. Na zakończenie każdy mógł usiąść na fotelu pasażera i odbyć rajd z zawodowymi kierowcami: Przemysławem Gajowczykiem, Dionizym Kotynią, Robertem Babiuchem i Cezarym Cekierą. 

Puchar Naczelnika Ruchu Drogowego zdobył Dawid Pawlak z Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie. Drugie miejsce zajął Bartosz Jabłoński, a trzecie Konrad Dobiech również reprezentujący ZS im. Kochanowskiego w Częstochowie.

Gratulujemy zwycięzcom i apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o bezpieczną jazdę.