Wiadomości

Częstochowska drogówka dba o bezpieczeństwo pieszych

Data publikacji 13.05.2020

Wczoraj policjanci z częstochowskiego ruchu drogowego przeprowadzili działania "Bezpieczny Pieszy". Mając na uwadze wzrost zdarzeń na terenie powiatu częstochowskiego z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, do działań skierowano również specjalny pojazd RSD, który rejestrował wykroczenia popełniane przez kierowców. Działania miały na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze. Kolejne zostały zaplanowane na 15.05.2020r.

Od stycznia na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie doszło do 38 wypadków drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w których zginęło 4 pieszych, a 35 zostało rannych. Większość wypadków spowodowanych była przez kierującego pojazdem, dlatego w dniu wczorajszym policjanci w białych czapkach przeprowadzili działania "Bezpieczny Pieszy", mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa na drodze. W działaniach wzięli również udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy w specjalnie wyposażonym pojeździe rejestrowali wykroczenia popełniane w miejscach, gdzie występuje wzmożony ruch pieszych i rowerzystów. Podczas wtorkowych działań, mundurowi ujawnili aż 49 wykroczeń, popełnionych przez kierujących względem pieszych i rowerzystów. 36 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość w rejonie przejść dla pieszych, a pozostałe dotyczyły wyprzedzania i nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu w tym rejonie.

W celu zwiększenia świadomości kierujących i pieszych, sierż. szt. Mariola Kowalczyk-Trąbska i st. sierż. Aneta Saternus przeprowadziły również działania profilaktyczne, podczas których rozdawały niechronionym uczestnikom ruchu drogowego opaski odblaskowe, przypominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o tym, że nawet drobne elementy odblaskowe mogą uratować życie.

Kierowco!

Pieszy w zderzeniu z rozpędzonym samochodem odnosi zawsze poważne obrażenia!

Dojeżdżając do przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów zwolnij i rozejrzyj się!

Nie przekraczaj dozwolonej prędkości!

Kieruj się rozsądkiem i wyobraźnią!

 

 

  • policjantka przy przejściu dla pieszych rozdaje pieszym opaski odblaskowe
  • policjantka przy przejściu dla pieszych rozdaje pieszym opaski odblaskowe
  • policjantka przy przejściu dla pieszych rozdaje pieszym opaski odblaskowe