Akcja "Znicz 2019" – było bezpiecznie - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

Akcja "Znicz 2019" – było bezpiecznie

Data publikacji 04.11.2019

Zakończyła się policyjna akcja ZNICZ 2019. Przez cztery dni blisko 700 częstochowskich policjantów dbało o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych. Warunki atmosferyczne przez większą część weekendu sprzyjały kierowcom. W tym roku odnotowaliśmy mniejszą liczbę zdarzeń drogowych, osób rannych, natomiast wzrosła liczba zatrzymanych pijanych kierowców.

W akcję "Znicz 2019", która trwała od czwartku 31 października, od godziny 6.00 do dzisiaj do godz. 6.00 zaangażowanych było w Częstochowie 496 policjantów ruchu drogowego, 194 pozostałych stróżów prawa oraz 27 mundurowych z innych służb. Czuwali oni nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, ale również patrolowali okolice cmentarzy, parkingów i miejsc kultu, dbając o mienie i bezpieczeństwo osób tam przebywających.

W trakcie przedłużonego weekendu, na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 3 wypadków drogowych w których ranne zostały 3 osoby. Odnotowaliśmy 68 kolizji drogowych. Jest to spadek, jeśli porównać tę liczbę z danymi z roku ubiegłego, kiedy kolizji było ponad 100. Sami mundurowi z ruchu drogowego przeprowadzili przeszło 500 kontroli pojazdów. W tym roku wzrosła liczba kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy po alkoholu. Zatrzymano 10 nietrzeźwych kierujących, a w 2018 roku 4. Wobec kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym, zatrzymanych zostało 8 praw jazdy.

Podczas trwania akcji nie otrzymaliśmy żadnych zgłoszeń dotyczących zakłócania spokoju, jak również policjanci nie podejmowali interwencji związanych z naruszeniem porządku publicznego w rejonach cmentarzy.

Ruch w okolicy cmentarzy był najbardziej wzmożony w dzień Wszystkich Świętych, jednak pomimo dużej liczby samochodów i pieszych w czasie całej akcji dzień ten był bezpieczny.

Dziękujemy zarówno kierowcom, jak i pieszym za cierpliwość podczas chwilowych utrudnień w ruchu i stosowanie się do wydawanych poleceń. Wszystko to usprawniło pracę policjantom i miało wpływ na bezpieczeństwo.