Wiadomości

Finał XIX Kynologicznych Mistrzostw Policji także z Częstochową

Data publikacji 09.09.2019

Dnia 6 września br. w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji z siedzibą w Sułkowicach, odbyło się uroczyste zakończenie XIX Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji. Przez cztery dni trwała rywalizacja, w której uczestniczyli najlepsi w kraju przewodnicy psów służbowych do wyszukiwania zapachów narkotyków i wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. III miejsce w klasyfikacji drużynowej zająła drużyna z KWP w Katowicach w składzie z asp.szt. Wojciechem Bożek z psem Abi.

W finale Mistrzostw udział wzięło 17 drużyn, reprezentujących komendy wojewódzkie Policji i Komendę Stołeczną Policji. W Mistrzostwach, na zasadzie honorowego uczestnictwa, wzięli udział przedstawiciele Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Wojska Polskiego. Celem tego typu zmagań jest podnoszenie poziomu kwalifikacji zawodowych przewodników i sprawności użytkowej psów służbowych, jak również propagowanie efektywnego wykorzystania psów w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przestępczości.

Finał Mistrzostw obejmował następujące konkurencje: test wiedzy, posłuszeństwo ogólne psa, w tym pokonywanie przeszkód, szukanie zapachów materiałów wybuchowych, szukanie zapachów narkotyków, praktyczne umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym.

III miejsce w klasyfikacji drużynowej zajęła drużyna z KWP w Katowicach w składzie:

  • nadkom. Marcin SIEWIERT z Wydziału Prewencji KWP w Katowicach – kierownik drużyny
  • asp. szt. Aleksander OCHAL z KMP w Rybniku z psem KASK - materiały wybuchowe
  • asp. szt. Wojciech BOŻEK z KMP w Częstochowie z psem LAWINA(Abi) - narkotyki

Asp.szt. Wojciech Bożek służbę w Policji pełni od 1994 roku, ma bardzo bogate, 21-letnie doświadczenie jako przewodnik psa służbowego. Od 1,5 roku pracuje z Abi - niemieckim owczarkiem. Wspólnie angażowani są do działań śledczych. W eliminacjach wojewódzkich Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji, które odbyły się w dniach 22 i 29 maja br., Abi ze swoim opiekunem zajęła II miejsce. Jednak z uwagi na swój młody wiek oraz sprawność fizyczną została wytypowana do reprezentowania KWP w Katowicach w ogólnopolskim finale.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Poniżej szczegółowy wykaz Laureatów XIX Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji:

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/178411,Final-XIX-Kynologicznych-Mistrzostw-Policji.html

  • trzech umundurowanych policjantów, którzy stoją pomiedzy drzewami dwóch z nich z psami słuzbowymi
  • statuetka w kształcie psa za zdobycie III miejsca
  • policjant z psem służbowym zdjęcie wykonane przed wejsciem do budynku KMP