Bezpieczny pieszy z częstochowską drogówką - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

Bezpieczny pieszy z częstochowską drogówką

Data publikacji 09.09.2019

W piątek w całym województwie prowadzone były działania Bezpieczny Pieszy. Policjanci z ruchu drogowego nadzorowali miejsca szczególnie niebezpieczne dla pieszych. Zwracali uwagę na zachowania kierowców w obrębie przejść dla pieszych i skrzyżowań. Wszystko po to, by każdy pieszy mógł czuć się bezpiecznie. Ta cyklicznie prowadzona akcja ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu, jakie zagrożenia mogą występować jeżeli nie przestrzegają przepisów ruchu.

Od początku roku do końca sierpnia na drogach miasta Częstochowy i powiatu rannych zostało 70 pieszych. Do wypadków najczęściej dochodziło z winy kierującego, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu na przejściu, czyli w miejscu, gdzie każdy pieszy powinien być bezpieczny. W trakcie akcji mundurowi eliminowali z ruchu kierujących stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym wobec pieszych. Głównie reagowali na takie wykroczenia jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Podczas działań funkcjonariusze łącznie ujawnili 42 wykroczenia kierujących pojazdami silnikowymi popełnionych wobec pieszych. Najczęściej było to przekroczenie prędkości w rejonie przejść dla pieszych. Policjanci nałożyli na kierujących 35 mandatów karnych i w 7 przypadkach zastosowali środek prawny w postaci pouczenia.

Apelujemy do kierowców o rozsądek na drodze oraz zwracanie uwagi na niechronionych uczestników ruchu drogowego, gdyż to oni są najbardziej narażeni na utratę życia lub zdrowia w wypadkach drogowych.