mł.asp. Robert Kolanko i jego Niko - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Wiadomości

mł.asp. Robert Kolanko i jego Niko

Data publikacji 27.06.2019

Zwierzęta w służbie budzą podziw i zainteresowanie. W częstochowskiej komendzie służbę pełnią psy patrolowo-tropiące, psy do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowych. Psy mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które potrzebne są w pracy policyjnej - wyszukują zapachy ludzkie i narkotyki. Wśród nich jest Niko.

Psy towarzyszą policjantom od niepamiętnych czasów, jednak szczególnie ważną rolę zaczęły odgrywać w polskiej Policji po odzyskaniu niepodległości. Ich fantastyczny słuch, a przede wszystkim fenomenalny węch powodują, że zwierzęta te są wręcz niezastąpione w pracy policyjnej. Skuteczność działania psów zależy w głównej mierze od właściwego wyszkolenia.

W częstochowskim zespole przewodników psów służbę pełni sześciu czworonogów wraz z ich opiekunami. Jest wśród nich Niko 18-miesięczny owczarek niemiecki do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych. W policji służy od stycznia 2019 roku. Jego opiekun mł.asp. Robert Kolanko zaznaczył, że Niko to pies bystry, posłuszny i bardzo szybko się uczy. Zwierzę szkoliło się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Po ukończeniu kursu specjalistycznego pies i opiekun musieli zdać egzamin końcowy, po którym czworonóg dostał tzw. atest. Teraz razem będą służyć mieszkańcom.