Wiadomości

W Częstochowie zainaugurowano kampanię "Narkotyki i dopalacze zabijają"

Data publikacji 02.04.2019

W dniu dzisiejszym w auli częstochowskiej Komendy ruszyła kampania o charakterze edukacyjno-profilaktycznym „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Hasło przewodnie promowanej akcji to: „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Kampania organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

W dniu dzisiejszym w auli częstochowskiej Komendy zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie nadkom. Grażyna Dudek wspólnie z Naczelnikiem Wydziału Prewencji nadkom. Arturem Włodarskim i jego zastępcą nadkom. Rafałem Zemłą zainaugurowali kampanię „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Policjanci spotkali się z 60 uczniami częstochowskich szkół oraz przedstawicielkami Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym - Karoliną Bednarek i Moniką Psiuk. Spotkanie rozpoczęli przedstawiciele Wydziału Prewencji częstochowskiej policji asp. szt. Marcin Machnik i mł. asp. Daniel Zych - policjanci na co dzień zajmujący się profilaktyką. Zaproszeni uczniowie z klas mundurowych Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie oraz ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Częstochowie dowiedzieli się co kryje się pod pojęciem narkotyki oraz czym jest uzależnienie od substancji psychoaktywnych. Słuchacze dowiedzieli się również o zagrożeniach związanych z zażywaniem tzw. nowych narkotyków, czyli dopalaczy, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Są to najczęściej substancje niewiadomego pochodzenia sprzedawane w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Negatywnie oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, wpływają negatywnie na pracę mózgu.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

  • ​wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
  • stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
  • zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
  • nieuzasadnione ataki złości, agresji;
  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
  • zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

  • bóle głowy, migrena;
  • kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
  • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
  • nudności, wymioty, biegunka;
  • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
  • reakcje alergiczne;
  • myśli samobójcze, omamy;
  • napady leku, halucynacje;
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800  Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12  Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

(wsz / Biuro Prewencji KGP)

  • spotkanie na auli Komendy z uczniami częstochowskich szkół
  • spotkanie na auli Komendy z uczniami częstochowskich szkół
Ładowanie odtwarzacza...