Wiadomości

Zarzuty za posłużenie się cudzą kartą bankomatową

Data publikacji 14.01.2019

Zarzuty kilkukrotnego użycia cudzej karty bankomatowej, przywłaszczenia dokumentów i posłużenia się cudzym dowodem osobistym usłyszał 39-letni mieszkaniec powiatu koneckiego. Jak ustalili śledczy, mężczyzna odnalazł zagubiony portfel i postanowił zrobić zakupy na czyjeś konto. Jego zatrzymanie było możliwe dzięki czujności ekspedientki ze sklepu i pomocy funkcjonariuszy Straży Granicznej z Częstochowy.

W sobotę rano oficer dyżurny częstochowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym ze sklepów w centrum Częstochowy klient próbował zapłacić za towar najprawdopodobniej cudzą kartą bankomatową. Na miejsce od razu pojechali policjanci z komisariatu I w Częstochowie. Jak ustalili mundurowi, ekspedientka wykazała się wyjątkową czujnością. Gdy zauważyła na karcie, którą mężczyzna chciał zapłacić za zakupy zbliżeniowo, dane kobiety, zapytała do kogo należy karta. Klient pokazał jej wtedy dowód osobisty - rzekomo jego partnerki. Ekspedientka nie dała się jednak zwieść. Przeanalizowała wszystkie okoliczności zdarzenia i o wszystkim postanowiła poinformować policję. Sama skontaktowała się też za pomocą portalu społecznościowego z właścicielką dokumentów. Wtedy wyszło na jaw, że mieszkanka Częstochowy dzień wcześniej zgubiła portfel.

Mężczyzna wraz z towarzyszącymi mu dwoma osobami, opuścił sklep, jednak dzięki pomocy funkcjonariuszy Straży Granicznej – Grupy Zamiejscowej z Częstochowy, którzy akurat pełnili służbę w pobliżu, udało się go zatrzymać jeszcze tego samego dnia. Badanie wykazało w organizmie zatrzymanego 39-latka prawie 1,5 promila alkoholu.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy wykazał, że podejrzany posłużył się znalezioną kartą bankomatową aż 8-krotnie, a raz próbował, jednak zamierzonego celu nie osiągnął, dzięki właściwej postawie ekspedientki. Mężczyzna usłyszał też zarzuty przywłaszczenia dokumentów i posłużenia się cudzym dowodem osobistym. Mieszkaniec powiatu koneckiego wcześniej odbywał już karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwo.

Szczegóły sprawy wyjaśniają teraz śledczy z wydziału kryminalnego komisariatu I w Częstochowie, wspólnie z prokuratorem z Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Południe, który po przeanalizowaniu akt zadecyduje o dalszym losie podejrzanego.

Ekspedientce ze sklepu dziękujemy za czujność i zaangażowanie. Dzięki jej postawie podejrzany został zatrzymany, a utracone dokumenty wróciły do właścicielki.

Przypominamy!
Transakcje wykonane przy pomocy cudzej karty bankomatowej są kwalifikowane jako kradzieże z włamaniem. Przestępstwa te zagrożone są karą nawet 10 lat więzienia.