Wiadomości

Konferencja „Śląskie Bezpieczne dla Seniora”

Data publikacji 20.10.2016

Częstochowscy seniorzy uczestniczyli w dzisiejszej konferencji pod nazwą „Śląskie Bezpieczne dla Seniora”. Spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie. Była to kolejna odsłona programu "Wojewódzkiego Tygodnia Seniora", zainicjowanego przez Marszałka Województwa Śląskiego, Śląską Radę do Spraw Seniorów przy współpracy z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach i Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach.

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Andrzej Szewiński. Po przywitaniu wszystkich zebranych gości podkreślił, jak istotną rolę odgrywają seniorzy wśród częstochowskich mieszkańców i jak ważne jest ich poczucie bezpieczeństwa a zarazem komfortu życia.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz policjanci z garnizonu częstochowskiego.

W czasie spotkania zaprezentowano cele kampanii a prelegenci omówili zebranym gościom poszczególne panele tematyczne „Śląskie Bezpieczne dla Seniora”. Omówiono założenia „Koperty życia” i przybliżono zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „Dla Seniora i od Seniora”. Prelegenci przypomnieli również o zasadach bezpiecznego zachowania starszych osób i prawach seniora. Przedstawili także założenia programu „Seniorzy przyszłością regionu”. W kuluarach, podczas przerwy pomiędzy panelami tematycznymi zebrani seniorzy włączyli się aktywnie do dyskusji z prelegentami oraz funkcjonariuszami policji.

Dzisiejsza konferencja przypadła na dzień w którym obchodzony jest Europejski Dzień Seniora, którego celem jest uświadamianie i kształtowanie roli osób starszych w społeczeństwie. Wyzwanie, jakim jest fakt starzenia się społeczeństwa, determinuje działania samorządu, do jak najdłuższego zachowania w pełni sił seniorów, którzy swoim doświadczeniem mogą wzbogacić potencjał całego regionu. Konieczne jest otwarcie na osoby dojrzałe, zachęcanie do tego aby mówiły o tym, czego oczekują i czego potrzebują oraz skorelowanie tego wszystkiego z działaniami podejmowanymi w całym województwie. Wychodząc wyżej wspomnianym oczekiwaniom w województwie śląskim zostały zorganizowane już dwie konferencje tj. w Mikołowie i Bielsku-Białej, w Częstochowie nastąpiła trzecia odsłona, tudzież jej celem jest zachęcanie seniorów do aktywnego działania, podniesienie poczucia bezpieczeństwa osób starszych oraz promocja działań pro senioralnych realizowanych przez samorząd.

Informujemy uprzejmie, iż w najbliższą sobotę (22 października), w Parku Śląskim w Chorzowie, odbędzie się „II Bieg Białej Wstążki”. Celem imprezy jest podnoszenia świadomości o zjawisku przemocy w społeczeństwie i konieczności aktywnego przeciwstawiania się wszelkim jej przejawom. Tym razem uczestnicy pobiegną przeciwko przemocy wobec osób starszych. Bieg jest jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Wojewódzkiego Tygodnia Seniora, które odbywają się w dniach od 18 do 22 października w całym województwie. W biegu może wziąć udział każdy, a technika jest dowolna. Przewidywany do pokonania dystans to 2,5 km lub 5 km. Dla chętnych biegaczy wyczynowych przewidziano profesjonalny pomiar czasu. Na mecie, oprócz pamiątkowych dyplomów, na uczestników czekać będzie ciepły posiłek oraz napoje. Przewidziano także nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika biegu oraz dla najlepszych biegaczy na obu dystansach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy w dniu biegu odbywać się będą w biurze zawodów, od godz. 9.00. Start o godz. 11.00. Organizatorami Biegu są: Marszałek Województwa Śląskiego, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Park Śląski. Serdecznie zapraszamy!

W trosce o Państwa bezpieczeństwo, a co za tym idzie, codzienną radość z życia chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na metody działania sprawców przestępstw na osobach starszych.

Jedną z nich jest metoda na „wnuczka”. Sprawcy dzwonią na telefon domowy lub komórkowy podając się za członka rodziny np. wnuka, siostrzeńca, bratanka, kuzyna lub bliskich znajomych (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny, bądź znajomi). W trakcie rozmowy oszuści proszą o pilne pożyczenie pieniędzy pod pozorem uczestnictwa w wypadku drogowym lub zakupu np. mieszkania po bardzo atrakcyjnej cenie. Podają różne powody, aby osobiście nie odebrać pieniędzy i wysyłają po nie osobę im znajomą, podając dokładny jej rysopis. Po niedługim czasie do domu ofiary przychodzi ów znajomy, który w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera przygotowane pieniądze.

Kolejną jest metoda „na urzędnika”. Sprawcy „podszywają się” pod pracowników opieki społecznej, urzędu skarbowego, czy też instytucji ubezpieczeniowych podając różne powody swojej wizyty np. informują osobę, że przyznano jej dodatkowe świadczenie pieniężne lub materialne, bądź większą emeryturę lub rentę, albo zwrot podatku dochodowego. W celu uzyskania wspomnianych pieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lub przekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Takie działanie sprawców ma na celu wskazanie miejsca, gdzie przechowywane są pieniądze. Bardzo często przestępcy proszą o podanie np. szklanki wody i w tym czasie zabierają oszczędności lub cenne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu. Podobne metody działania mogą być wykorzystywane przez domokrążców, telemarketerów oferujących do sprzedaży po atrakcyjnych cenach różne towary (np. sprzęt RTV/AGD, „magiczne” garnki mające przeciwdziałać rozwojowi raka) lub też zapraszają osoby starsze na spotkania w trakcie, których odbywa się prezentacja produktów. Jednocześnie proponują podpisanie umowy na wykonanie usługi lub kupna/sprzedaży. Po jej podpisaniu okazuje się, że za towar lub wykonaną usługę należy zapłacić znacznie więcej.

Inna metoda działania polega na tym, że sprawcy pukają do mieszkań, prosząc np. o coś do jedzenia lub picia informując, że zmarł im ojciec, a matka przebywa w szpitalu. Starsze osoby, okazując swoje dobre serce, bez zastanowienia przygotowują posiłek, a w tym czasie złodzieje okradają mieszkanie. 

Pomysłowość oszustów nie zna granic, gdy jeden sposób nie zadziała, wymyślają kolejny. Osoby starsze narażone są również na działanie oszustów metodą „na kuferek”. Metoda ta jest prosta i łatwa do zmiany w zależności od sytuacji. Mężczyzna lub kobieta, grzecznie prosi o pomoc, tłumacząc, że wydarzył się wypadek, w którym bliska osoba jest ciężko ranna. Prosi o wskazanie drogi do najbliższego szpitala, tłumacząc, że nie zna miasta i często zaprasza osobę do samochodu, aby pokazała drogę. W trakcie jazdy opowiada o tragedii i prosi o pożyczenie pieniędzy. W zastaw zostawia kuferek, walizkę zawierającą, jak twierdzi, wartościowe przedmioty np. zegarek, biżuterię lub pieniądze w walucie krajowej lub zagranicznej. Oszust znika z pożyczonymi pieniędzmi, a kuferek, walizka okazuje się być pusta lub wypełniona pociętymi gazetami.

Sprawcy oszustw mogą także podawać się za funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej, informując (np. że ktoś z rodziny nie ma pieniędzy na zapłacenie mandatu lub popełnił przestępstwo albo wykroczenie. Jednocześnie sugerują, iż sprawę można załatwić polubownie omijając długą i uciążliwą - dla sprawcy - drogę prowadzonego postępowania. Chęć udzielenia pomocy bliskim powoduje, że osoby starsze za „wymyśloną przysługę” są w stanie dużo zapłacić.

Sprawcy w swoich sposobach i metodach działania wykorzystują zaufanie, uczciwość i chęć niesienia pomocy innym przez osoby starsze.

Apelujemy, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, podejrzeń kontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub dzwonić na bezpłatny numer 997 lub 112 (z telefonu komórkowego).


 

  • Prelegent omawia prezentację
  • Prelegent omawaia prezentację
  • Prelegent na scenie omawia prezentację
  • Goście w kuluarach
  • Goście w kuluarach
  • Seniorzy rozmawiają w kuluarach
  • Goście rozmawiają w kuluarach
  • Ulotki
Powrót na górę strony