Polemiki i sprostowania

Stanowisko Policji do oświadczenia dziennikarza

Data publikacji 02.05.2014

Komentarz do oświadczenia dziennikarza Marka Mamonia

Komendant Miejski Policji w Częstochowie zdecydował umieścić na stronie internetowej częstochowskiej Policji oświadczenie redaktora Marka Mamonia, które stanowi komentarz dziennikarza do oświadczeń Policji, związanych z artykułami publikowanymi w Gazecie Wyborczej.

Komendant  nie zgadza się z sugestiami redaktora, iż w policyjnych oświadczeniach próbuje się wyeliminować dziennikarza oraz ograniczyć wolność słowa,  prawa obywateli  do ich rzetelnego informowania,  a także ograniczyć jawność życia publicznego oraz prawa do kontroli i krytyki społecznej.

Częstochowska Policja nie kierowała  sprostowań, polemik  do  gazety, gdyż artykuły Marka Mamonia,  już w samym zamyśle autora, były w całości napisane nieobiektywnie, co uniemożliwiało ich sprostowanie, czy jakąkolwiek polemikę z dziennikarzem.

Należy zauważyć także, iż oświadczenie jest również narzędziem pracy rzecznika prasowego, stosowanym rzadko i w wyjątkowych sytuacjach,  a w  szczególności, gdy wizerunek  instytucji staje się zagrożony. W naszej ocenie, tak właśnie się stało. Dlatego częstochowska Policja skorzystała z tej właśnie formy przedstawienia swojego stanowiska.
 
Liczymy także, iż  nasze  oświadczenie zakończy wymianę korespondencji, czyniąc nas  partnerami w dalszej współpracy.


Oficer Prasowy
Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie
podinsp. mgr Joanna Lazar