Działania kontrolne " Pieszy" - Rok Pieszego 2015 - Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Rok Pieszego 2015

Działania kontrolne " Pieszy"

Policjanci z ruchu drogowego kolejny już raz przeprowadzili działania kontrolne " Pieszy". Celem działań było przede wszystkim ujawnianie kierowców którzy popełniali wykroczenia wzgledem pieszych. Stróże prawa kontrolowali czy piesi i rowerzyści poruszają sie prawidłowo po drodze oraz czy używają elementów odblaskowych po zmroku.

Jesień i zima to trudny okres zarówno dla kierowców jak i pieszych. W tym czasie pogoda jest zmienna. Na drogach jest ślisko, co wydłuża drogę zatrzymania pojazdów. Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Również  nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych czy nieustąpienie im pierwszeństwa  niestety nie jest rzadkością. Policjanci ujawniając takie wykroczenia, karają kierowców wysokimi mandatami karnymi.
W czasie  działań kontrolnych " Pieszy" mundurowi ujawnili  61 naruszeń prawa, z czego aż 36 to naruszenia prawa  których dopuścili się kierowcy. 33 kierujących  zostało ukaranych mandatami karnymi, wobec 3 z nich  wystosowano pouczenia. Pieszych ukarano  20 mandatami karnymi, 2 pouczeniami oraz 3 wnioskami do Sądu, za popełnione wykroczenia takie jak przechodzenie w miejscu niedozwolonym oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

9 listopada  po godzinie 22.00 doszło do wypadku drogowego  w Częstochowie na ulicy Bohaterów Monte Cassino, gdzie  59-letni kierowca samochodu m-ki  Nissan  na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił  53-letniego pieszego, który doznał obrażeń ciała.

Kierowcy powinni zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy w tym okresie są mniej widoczni. W miesiącach jesienno – zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierującego praktycznie niewidoczni. Powoduje to zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków. Zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego w tym okresie musi być zatem przedmiotem szczególnej troski. 
Policjanci zachęcają więc pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach. Widoczność pieszych w tym okresie staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.